E-Fatura Hata Kodları (Durum Kodları) sistemlerinizde oluşturup gönderdiğiniz e-Faturalarda alıcıya ulaştırılma sürecindeki akış sırasında faturanın belgelerin alabileceği farklı durum kodları bulunmaktadır. Bu durum kodları sizlere akışda hangi süreçte hata olduğunu ve düzeltilmesi gerektiği hakkında fikirler vermektedir.

Burada aşağıdaki tablo üzerinden edineceğiniz bilgiler ile birlikte belgelerinizin hatasını daha hızlı ve kolay çözümleyebilirsiniz.
 

GİB Detaylı Durum Kodları

KodDurum Kodu BaşlığıDurum AçıklamasıDurumda Ne Yapımalı
1000ZARF KUYRUĞA EKLENDİGönderici birim (sistem), içerisinde Fatura belgesinin bulunduğu zarfı oluşturur ve Merkez birime (GİB Sistemine) gönderir. Gönderilen bu zarf GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından kuyruğa (sıraya) alınır ve zarfın durumu “ZARF KUYRUĞA EKLENDİ” olur.Bu hatayı almış olan belgelerinizin GİB'e gönderimi sağlanmış ancak yoğunluk sebebi ile belgeniz GİB sisteminde işlem sırasında beklemektedir. Bu durumda GİB tarafında durum kodunun güncellenmesi beklenmelidir. Bu durumda belirli aralıklarla hata almış belgelerinizin durumunu takip edebilirsiniz.
1100ZARF İŞLENİYORMerkezi birim (GİB)’de beklemekte olan zarf işlem sırası geldiğinde işlenmeye başlar ve burada zarfın durumu “ZARF İŞLENİYOR” olur. Bu durumda zarf üzerinde şema ve schematron kontroller sağlanır.”1000” ve “1100” durumlarında Gönderici Birim zarfın durumunu tekrar sorgulayabilir.Bu hatayı almış olan belgelerinizin GİB'e gönderimi sağlanmış. Ancak yoğunluk sebebi ile GİB'te beklemeye alınmış. Beklemeye alınan belgenizin daha sonra işlem sırası geldiğinde belgenin durumu "ZARF İŞLENİYOR" olarak güncellenmektedir. Bu durumda GİB tarafında durum kodunun güncellenmesi beklenmelidir. Dilerseniz bu durumda belirli aralıklarla hata almış belgelerinizin durumunu takip edebilirsiniz.
1110ZIP DOSYASI DEĞİLGönderilen zarf için şema ve schematron kontrolünde zarfın formatının “.zip” olmaıdığı tespit edildiğinde bu hata verilmektedirBu hatayı almış belgeleriniz sistem tarafından kontrol edilip tekrar işleme alınması gerekebilir. Bu sebeple hata almış belgeleriniz ile ilgili sistem yöneticileriyle iletişime geçebilir hatanın giderilmesi sonrasında belgenizi tekrar işleme alabilirsiniz.
1111ZARF ID UZUNLUĞU GEÇERSİZZarf için gönderim aşamasında ZARF ID uzunluğunun 32 karakterden eksik veya fazla ise bu bu durum kodunu alır.Bu hatayı almış belgeleriniz sistem tarafından kontrol edilip tekrar işleme alınması gerekebilir. Bu sebeple hata almış belgeleriniz ile ilgili sistem yöneticileriyle iletişime geçebilir hatanın giderilmesi sonrasında belgenizi tekrar işleme alabilirsiniz.
1120ZARF ARŞİVDEN KOPYALANAMADIBurada Merkezi Birim tarafından gönderilen zarf dosyası arşivlenemediğinde bu durum kodu alınır.Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.
1130ZIP AÇILAMADIMerkezi Birim (GİB) sisteminde geçici bir sorun veya zarf dosyasındaki bir hatadan kaynaklı zarfın okunamadığı durumlarda bu hata kodu alınır.Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz. Belgenizin durumunun belirli bir süre sonra değişmez ise sistem yöneticilerinden yardım alabilirsiniz.
1131ZIP BİR DOSYA İÇERMELİZarf içerisinde mutlaka bir dosya bulunmalıdır. Bu belge, uygulama yanıtı veya sistem yanıtı olabilir. Herhangi bir dosya bulunmadığı durumlarda bu hata alınır.Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz. Belgenizin durumunun belirli bir süre sonra değişmez ise sistem yöneticilerinden yardım alabilirsiniz.
1132XML DOSYASI DEĞİLZarf içerisinde bulunan dosyalarXML formatında ve uzantısında olmalıdır. Formatın uygun olmaması durumunda ilgili hata kodu alınır.Bu hatayı almış belgelerinizle ilgili sistem yöneticileriyle iletişime geçebilir ve hatanını giderilmesi için izlenmesi gereken süreci öğrenebilirsiniz. Eğer belgeniz ile ilgili sistem yöneticilerinin yapmaları gereken bir işlem var ise işlem sonrasında tekrar belgenizi gönderebilirsiniz.
1133ZARF ID VE XML DOSYASININ ADI AYNI OLMALIZARF ID’si ve XML ID’si aynı karakterleri içermelidir. Aynı karakterleri içermediği durumda ilgili hata kodu alınır.Bu hatayı almış belgelerinizle ilgili sistem yöneticileriyle iletişime geçebilir ve hatanını giderilmesi için izlenmesi gereken süreci öğrenebilirsiniz. Eğer belgeniz ile ilgili sistem yöneticilerinin yapmaları gereken bir işlem var ise işlem sonrasında tekrar belgenizi gönderebilirsiniz.
1140DOKUMAN AYRIŞTIRILMADIZarflanmış fatura doğru bir şekilde çıkarılamadığı durumda ilgili hata kodu alınır.Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz. Belgenizin durumunun belirli bir süre sonra değişmez ise sistem yöneticilerinden yardım alabilirsiniz.
1141ZARF ID YOKZARF ID alanı boş olmaması gereken bir alandır bu alanın boş olması durumunda ilgili hata kodu alınır.Bu hatayı almış belgelerinizle ilgili sistem yöneticileriyle iletişime geçebilir ve hatanını giderilmesi için izlenmesi gereken süreci öğrenebilirsiniz. Eğer belgeniz ile ilgili sistem yöneticilerinin yapmaları gereken bir işlem var ise işlem sonrasında tekrar belgenizi gönderebilirsiniz.
1142ZARF ID VE ZIP DOSYASI ADI AYNI OLMALIZARF ID’si ve ZIP Dosya Adı aynı olmalıdır farklı olması durumunda ilgili hata alınır.Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz. Belgenizin durumunun belirli bir süre sonra değişmez ise sistem yöneticilerinden yardım alabilirsiniz.
1143GEÇERSİZ VERSİYON Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz. Belgenizin durumunun belirli bir süre sonra değişmez ise sistem yöneticilerinden yardım alabilirsiniz.
1150SCHEMATRON KONTROL SONUCU HATALIBilgilerin GİB’in belirlediği standartlara uygun olmaması durumda ilgili hata alınır.Belge üzerinde hatalı olan alanların düzenlenerek tekrar gönderimi sağlanmalıdır.
1160XML SEMA KONTROLÜNDEN GEÇEMEDİGİB şema kontrollerinden geçebilen bir faturanın alıcının sisteminde de XML kontrollerinden geçebilmesi gerekir. Alıcıyı uyarınız.Bu hatayı aldığınız faturanın alıcısını uyarmanız gerekir. Belgedeki hatalı bilgileri düzenleyerek tekrar göndermelisiniz.
1161İMZA SAHİBİ TCKN VKN ALINAMADI Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.
1162İMZA KAYDEDİLEMEDİHatasız gönderim için gönderim öncesi sistem tarafında “İmza Doğrulama” kontrolü yapabilirsiniz.Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.
1163GÖNDERİLEN ZARF SİSTEMDE DAHA ÖNCE KAYITLI BİR FATURAYI İÇERMEKTEDİRMerkez Birim zarfı posta kutusuna gönderir. Eğer gönderim başarılı olmuşsa öncelikle zarfın merkezdeki durum kodunu posta kutusundan sistem yanıtı gelene kadar 1220 “HEDEFTEN SİSTEM YANITI GELMEDİ” olarak güncellenir. Bu zarftaki faturaların herhangi birinin yeni bir zarf ile tekrar gönderilmesi durumunda yeni gönderilen zarf 1163 “GÖNDERİLEN ZARF SİSTEMDE DAHA ÖNCE KAYITLI OLAN BİR FATURAYI İÇERMEKTEDİR” durum kodunu içeren sistem yanıtını alacaktır. NOT: 1300 durum kodu almış zarflar da tekrar gönderilirse aynı hata alınır.Bu hatayı alan faturalarınız tekrar göndermeden durumu sorgulayarak güncellemeniz gerekiyor.
1170YETKİ KONTROL EDİLEMEDİ Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.
1171GÖNDERİCİ BİRİM YETKİSİ YOKGönderici Birim etiketine yanlış bir etiket veya PK etiketi tanımlanmış olabilir. Bu durumlar bu hata kodu alınır.Bu hatayı almış belgeleriniz için etiketlerinizi kontrol edebilirsiniz. Daha sonra belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz..
1172POSTA KUTUSU YETKİSİ YOKPosta kutusu etiketine yanlış bir etiket veya GB etiketi tanımlanmış olabilir. Bu durumlar bu hata kodu alınır.Bu hatayı almış belgeleriniz için etiketlerinizi kontrol edebilirsiniz. Daha sonra belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.
1175İMZA YETKİSİ KONTROL EDİLEMEDİAlıcının ekstra kontrol istediği durumlarda bu hatayı alabilirsiniz.Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.
1176İMZA SAHİBİ YETKİSİZ Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.
1177GEÇERSİZ İMZAHatasız gönderim için gönderim öncesi sistem tarafında “İmza Doğrulama” kontrolü yapabilirsiniz.Bu hatayı alan belgelerinizi tekrar işleme alabilirsiniz. Tekrar işleme almanızın ardından hata devam ediyor ise imza doğrulama kontrolü yapıp tekrar belgenin gönderilmesi gerekmektedir. Burada ihtiyaç durumda sistem yöneticilerinden yardım alabilirsiniz.
1180ADRES KONTROL EDİLEMEDİ Bu hatayı alan belgeleriniz için sistem yöneticileriyle iletişime geçerek işlem yapabilirsiniz.
1181ADRES BULUNAMADIAlıcının etiket bilgisi ve VKN/TCKN bilgisinde bir değişiklik olmuş olabilir. Bu durumda ilgili hata kodu alınır.Bu hatayı alan belgeleriniz için öncelikle alıcı ile iletişime geçerek etiket bilgisini ve VKN/TCKN bilgisin teyit edebilirsiniz.Hatası varsa gerekli düzenlemeleri sağlayıp tekrar belgenizi işleme alabilirsiniz.
1182KULLANICI EKLENEMEDİ Bu hatayı alan belgeleriniz için sistem yöneticileriyle iletişime geçerek işlem yapabilirsiniz.
1183KULLANICI SİLİNEMEDİ Bu hatayı alan belgeleriniz için sistem yöneticileriyle iletişime geçerek işlem yapabilirsiniz.
1190SİSTEM YANITI HAZIRLANAMADI Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.
1195SİSTEM HATASI Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.
1200ZARF BAŞARIYLA İŞLENDİGönderilen zarf işlenmiş ve kontrollerden sorunsuz bir şekilde geçmiş ve hata almamış ise durum kodu “ZARF BAŞARIYLA İŞLENDİ” olarak güncellenir. Bu aşamada zarfın durum sistem y anıtı ile gönderici birime gönderilir. Gönderim sırasında hata oluşmuş olsa bile bir sonra aşamaya geçilir. 
1210DÖKÜMAN BULUNAN ADRESE GÖNDERİLEMEDİZarf merkezde işlendikten sonra alıcıya gönderilir. Alıcıya gönderme sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşılırsa ilgili durum kodu alınır. Bu hatayı alan belgeler için GİB 4 kez daha göndermeyi dener.Bu hatayı almış belgelerinizde durum kodunun 1215, 1220, 1230 ya da 1300 durum kodu olarak güncellenmesi beklenmelidir.
1215DÖKÜMAN GÖNDERİMİ BAŞARISIZ TEKRAR GÖNDERME SONLANDI“1210” durum kodunu almış faturalar için GİB tarafından 4 kez daha gönderim işlemi denenir. Eğer bu gönderimler de başarısız olmuş ise 1215 kodu alınır.Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz. Aksi durumda sistem yöneticileriyle iletişime geçebilirsiniz.
1220HEDEFTEN SİSTEM YANITI GELMEDİGİB zarfı alıcı sistemine iletmiştir fakat alıcı sistem zarfı alıp işlediğine dair GİB sistemine herhangi olumlu ya da olumsuz yanıt dönmemesi durumunda ilgili durum kodu alınır.1220 - Hedeften Sistem Yanıtı Gelmedi Hatası : Bu hatayı almış belgelerinizin gönderimi GİB tarafından sağlanmış ancak karşı sistem tarafından belgenin alınıp alınmadığına dair herhangi bir yanıt dönülmemesi sebebiyle durumu 1220 olarak güncellenmiştir. Bu durumda GİB yanıt dönmeyen mükelleflere otomatik uyarı maili atarak yanıt dönmeleri ister.Karşı taraftan yanıt dönülmesi durumunda GİB cevabı ileteceğini söylemektedir. 48 saat içerisinde belgenin durumunda herhangi bir değişiklik olmaması durumunda tekrardan alıcı firma ile iletişime geçilebilir ve bilgilendirme yapılabilir ve sonrasında gönderici ve alıcı taraf da ilgili faturayı muhasebe kayıtlarına geçirebilir.
1230HEDEFTEN SİSTEM YANITI BAŞARISIZ GELDİ Bu hatayı almış belgelerinizi tekrar işleme almanız gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra belirli aralıklarla belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.
1300BAŞARIYLA TAMAMLANDIZarf başarılı bir şekilde alıcıya ulaştırılmıştır.Bu koda sahip belgelerinizin sorunsuz bir şekilde karşı tarafa ulaştırılmıştır.


 

E-Fatura Hata Kodları (Durum Kodları) Nedir ? Hakkında S.S.S.

Tam bir araştırma ve eFatura uzmanı, okyanuslarda boğulmayı seven Sarı Kurt! Faturanın e kuşağında yaşamış ve belgelerle arası çok iyi kendisi bilgi ve birikimini eFatura entegrasyonu üzerinden sizler için paylaşma konusunda çok heyecanlı!

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum